زعفران و فواید بی شمار آن

دسته بندی: سلامت| 17 May 2016

زعفران که در هند با نام “کِسار“شناخته میشود، از محبوب ترین و گران قیمت ترین ادویه ها در دنیاست. طعم و عطر زعفران موجب می شود که برای رفع خستگی در اکثر غذاها و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. از عصاره زعفران بیشتر در مواد غذایی و آشپزی استفاده می شود؛ اما عصاره زعفران دارای مواد مغذی فراوان و ترکیبات شیمیایی مفیدی است که خاصیت درمانی به آن بخشیده است.

زعفران از بیماری های فراوانی پیشگیری می کند

یکی از خواص زعفران که در پخت و پز استفاده می شود،این است که حاوی مقدار بالایی اجزای شیمیایی و گیاهی برای پیشگیری از بیماری هاست که به تدریج سلامت بدن را بالا می برد.

زعفران حاوی روغن های سبک و فرار است

بخش گیاه زعفران شامل روغن های ضروری و اساسی اما سبک و فرار است که وقتی به غذا اضافه میشود، عطر و طعم منحصر به فرد خود را به عنوان یک ادویه انتشار می دهد.

زعفران دارای اجزای فعال و پایدار است

عصاره زعفران به غیر از روغن های فرار دارای اجزای فعال غیر فرار ،مانند ترکیبات کارتنوئید است که از آنتی اکسیدهای مفید برای بدن است.

زعفران کاربرد درمانی دارد

در بسیاری از کشورها زعفران تنها یک ادویه نیست، بلکه دارویی است که در درمان بسیاری از بیماری ها و نیز سم زدایی بدن استفاده می شود.

عصاره زعفران و مبارزه با افسردگی

اجزای فعال در عصاره زعفران باعث می شود، بدن ما ویژگی های افسردگی را از دست بدهد.به همین دلیل عصاره زعفران به عنوان یک ضرورت در رژیم غذایی یاد می شود.

از زعفران برای بهبود وضعیت گوارشی استفاده می شود

زعفران نه تنها برای هضم غذا و بهبود سیستم گوارشی مفید است، بلکه یک داروی ضد تشنج نیز محسوب می شود.

زعفران موجب بازسازی سلول ها می شود

پتاسیم کشف شده در زعفران یک منبع ضروری است که به شکل چشم گیری موجب ترمیم سلول ها می شود.

عصاره زعفران و مقابله با بیماری های قلبی و فشار خون

پتاسیم زعفران بیماری های قلبی رادور نگه می دارد وفشارخون را کنترل می کند.

زعفران سلول های خونی را تولید می کند

آهن که از اجزای مفید بدن است،به مقدار فراوانی در زعفران وجود دارد وخون برای تشکیل هموگلوبین و سلول های قرمز خون به آن احتیاج دارد.

عصاره زعفران سلامت کلی بدن را حفظ می کند

عصاره زعفران حاوی مواد معدنی از جمله کلسیم ،ویتامین ها ،پروتئین وغیره است که به حفظ سلامت بدن کمک کنید.

با دانستن این همه فواید عصاره زعفران برای سلامت جسمی و روحی بدنمان همین حالا به فکر استفاده از مداوم از زعفران در برنامه غذایی خود باشید.